Už ste určite počuli o pláne obnovy. Po pandémii Európska komisia ponúkla štátom obrovské investičné peniaze na obnovu a modernizáciu krajín. Pre Slovensko to vyšlo niečo vyše 6 miliárd eur.
Funguje to tak, že krajiny si mali vytvoriť vlastný plán, mali sa zaviazať, aké reformy chcú spraviť, čo chcú modernizovať a vybudovať a ak to Európska komisia schváli, tak to aj zaplatí.
Na Slovensku si to zobral pod palec vtedajší minister financií v Matovičovej vláde, neskôr premiér Eduard Heger so svojou spolupracovníčkou Líviou Vašákovou. Nahajrovali zopár mladých progresívne zmýšľajúcich analytikov, tí sa strčili do análov bruselským úradníkom a navrhli, čo by Slovensko mohlo spraviť. Napríklad sa mali nakúpiť nové sanitky, opraviť regionálne nemocnice, postaviť univerzitná nemocnica v Bratislave a v Martine, opraviť železničné trate…
A sami si dali aj podmienky. Najprv zlikvidujeme malé nemocnice v regiónoch, aby sme mohli postaviť veľkú v Bratislave. Potom zrušíme súdy, aby sme mohli predať historické budovy, v ktorých sídlia.
Z Plánu obnovy sa stáva doslova fiasko. Už keď sa plán obnovy pripravoval, upozorňovali sme, že je nereálny. Vláda Igora Matoviča nás nepočúvala. Potom sme v HLASE napísali vlastný plán obnovy, do ktorého sme zapojili odborníkov, samosprávy, profesijné združenia a ani si ho na úrade vlády neprečítali. Nevypočuli nás ani v Bruseli, kde Richard Raši vycestoval a snažil sa presvedčiť tamojšiu vysokopostavenú úradníčku, že nová vláda bude musieť plán obnovy zmeniť, lebo je nereálny. Po viac ako dvoch rokoch sa naše slová potvrdili.
Nemocnica Rázsochy nebude, Martinská nemocnica tiež nebude, iba hrubá stavba, ak vôbec, banskobystrická to isté. Súčasťou plánu obnovy je aj optimalizácia siete nemocníc, čo znamená, že v menších nemocniciach zrušia oddelenia, pôrodnice, a to len preto, lebo si to vymysleli úradníci v Bratislave. Cieľom optimalizácie malo byť skvalitnenie zdravotnej starostlivosti, aby lekári robili viac výkonov. Ale logika úradníkom z Bratislavy ušla. Opäť si dovolím odcitovať pána podpredsedu Richarda Rašiho: „Ak pôrodnica vo veľkej nemocnici má 100 doktorov a robí 3000 pôrodov, vychádza to 30 pôrodov na jedného lekára ročne. Ak má malá nemocnica 5 pôrodníkov a robí 300 pôrodov ročne, vychádza to to 60 na lekára. Čiže dvojnásobok. A tieto pôrodnice sa majú zrušiť, lebo lekári robia málo zákrokov.“.
RIEŠENIE: Samozrejme, aj táto situácia má riešenie. Čo najskôr po voľbách treba vstúpiť do Plánu obnovy, presunúť peniaze na rekonštrukcie už existujúcich nemocníc a z nich urobiť špičkové zariadenia. A tiež pozastaviť optimalizáciu siete nemocníc, posilniť ambulantných lekárov a potom sa venovať nemocniciam…
Celá debata | RSS tejto debaty