Založ si blog

Obedy zadarmo nie sú pre choré deti

Detí s celiakou či bezlaktózovou diétou sa obedy zadarmo, žiaľ, netýkajú

Dotácia na obedy, ktorú Slováci poznajú ako obedy zadarmo, má dve vážne chyby, vďaka ktorým sa k nim nemusia dostať práve tí najzraniteľnejší – deti, ktorých rodičia sú finančne menej gramotní a deti, ktoré sú zo zdravotných dôvodov odkázané na špecifickú diétu.

PROBLÉM PRVÝ: O OBEDY ZADARMO MUSÍ RODIČ POŽIADAŤ

Hnutie Sme rodina sa tak ponáhľalo ukradnúť návrh podpredsedu HLASU Erika Tomáša, aby sa mohli ukázať ako najsociálnejšia strana, že vôbec nerozmýšľali. Alebo si povedali, že ho trochu pozmeníme – a doplnili tam vetu, že rodič musí o dotáciu na bezplatný obed pre svoje dieťa školu požiadať. A tu nastáva problém – niektorí rodičia zabudnú, iní sa o tom ani nedozvedia a ich deti môžu na teplé obedy zabudnúť. Táto vláda tu vyhadzuje desaťtisíce eur na kampane, ako zatočili s byrokraciou (a to iba po dvoch rokoch našli v šuflíku návrh zákona, ktorý pripravil Richard Raši s Petrom Pellegrinim), ale novú byrokratickú povinnosť  zaviedla bez mihnutia oka a úplne zbytočne…

PROBLÉM DRUHÝ A OVEĽA VÁŽNEJŠÍ: CHORÉ DETI DOTÁCIU NA OBED NEDOSTATNÚ

Stravu v školských jedálňach si pamätáme všetci – polievka zahustená múkou, omáčka zahustená múkou s mliekom… A tu nastáva problém pre desiatky tisíc detí, ktoré majú diagnostikovanú celiakiu (bezlepkovú diétu), bezlaktózovú či histamínovú diétu a pod… Tieto deti  sa v školských jedálňach nenajedia, jedia buď doma, alebo im rodičia balia krabičky s jedlom, ktoré im neublíži.

A tu vzniká problém. Jeden krajec bezlepkového chleba stojí takmer euro, múka je trikrát drahšia ako klasická lepková a tým pádom sa nedá od školských jedální očakávať, že takýmto deťom budú pripravovať ich špeciálne jedlo. Ale štát, ktorý dáva zdravým deťom 2,30 € na suroviny na obed, by tieto peniaze a možno aj viac mal dať aj deťom, ktorým by štandardný obed za 2,30 € z klasických surovín mohol ublížiť. Na tieto deti Sme rodina vo svojom návrhu zabudla, asi preto, že žiadne z detí Borisa Kollára nie je celiatik.

Riešenia sú dve – dať dotáciu na stravu aj rodičom detí, ktoré majú lekársky diagnostikovanú špeciálnu diétu a rodičia im pripravujú teplé obedy, alebo nájsť spôsob, ako by školy mohli variť pre čo najviac z takýchto detí. Viem si to predstaviť napríklad v mestách, alebo mestských častiach, kde by jedna školská jedáleň pripravovala špeciálnu stravu a zamestnanec miestneho či mestského úradu by ju rozvážal po školách. Ale to by sa musel nájsť osvietený starosta alebo primátor, ktorý by takúto pomoc deťom presadil. A som presvedčený, ako otec jedného z takýchto detí, že by to ocenili všetci zainteresovaní – najmä tie deti, ktoré by sa mohli najesť spolu so spolužiakmi.

Kauza 51/51 – Ako dal jeden minister OĽANO druhému 1,4 mil. eur a konečne padla najhoršia vláda v histórii Slovenska

27.09.2023

V poradí poslednou, 51. kauzou je kauza, ktorá aj Hegerovu vládu definitívne poslala do politických dejín. Protikorupčná vláda, ktorá vraj bude na každého občana pozerať rovnako, vyrobila taký prúser, že to sa ustáť už nedalo. Minister životného prostredia Ján Budaj podpísal svojmu kolegovi z vlády Samuelovi Vlčanovi dotáciu vo výške 1,4 milióna eur. [...]

Kauza 50/51 – Ako Remišová nakupovala predražené vešiaky a leňošky pre šoférov s čiernymi matnými nožičkami

27.09.2023

Veronika Remišová bola ministerkou tri a pol roka a za ten čas napáchala škody za milióny. Zhnitou čerešničkou na jej skysnutej torte je nielen sedačka za vyše 8000 eur a rokovací stôl za viac ako 14 000 eur, ktoré si kúpila. Trochu sme sa spolu s Richardom Rašim popozerali v centrálnom registri zmlúv a zistili sme, že pani Remišová celé ministerstvo vybavuje [...]

Kauza 49/51 – Progresívny Šimečka má rovnakého sponzora ako Remišová

26.09.2023

Ak plánujete vo voľbách voliť Progresívne Slovensko, pozorne si pozrite toto video. Financuje ich človek, ktorý je kamarátom Andreja Kisku, ktorého súdia za daňové podvody a ktorý financoval Remišovej stranu Za ľudí. Nadácia Transparency International nedávno zverejnila zaujímavú informáciu. Jedným z najväčším donorov Progresívneho Slovenska je ten istý človek, [...]

nudisti, tajch, Banská Štiavnica

Pokuty za holé „bimbasy“? Nudisti v Banskej Štiavnici sú nahnevaní, na pláži chcú mať svoj priestor

20.07.2024 17:00

Textiláci verzus nudisti. Už roky sa na Veľkom Vodárenskom tajchu stretávajú ľudia, ktorí najradšej plávajú a slnia sa nahí. Niektorým, najmä rodinám s deťmi, to prekáža.

Olaf Scholz

Nemci si pripomínajú 80. výročie atentátu na Hitlera. Lídri vyzvali na na obranu demokracie

20.07.2024 16:56

Zdôraznil, že k nacistickej diktatúre existuje alternatíva v podobe "lepšieho Nemecka" postaveného na ústave, tzv. základnom zákone.

dvojitá veža, vysoké tatry, hzs

Vo Vysokých Tatrách zahynul muž z Poľska, tretí za posledný týždeň

20.07.2024 15:30

V najnovšom prípade dostala HZS v piatok popoludní hlásenie o páde Poliaka z Čierneho štítu, kam nevedie značený turistický chodník.

Podhájska, kúpalisko

Na kúpaliskách si treba dávať pozor na 'vreckárov', upozorňuje polícia

20.07.2024 14:57

Nepozornosť návštevníkov kúpalísk využívajú na páchanie trestnej činnosti i takzvaní vreckári.

Martin Dorčák

Slovensko potrebuje politikov, ktorým záleží na ľuďoch, nie bandu aktivistov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 308601x
Priemerná čítanosť článkov: 4606x

Autor blogu

Kategórie