Pri vláde Igora Matoviča a Eduarda Hegera sme si zvykli už prakticky na všetko. Ale nebol by to Igor Matovič, keby opäť nespôsobil politickú búrku. Keď išiel podať demisiu ako minister financií, v poslednej chvíli si to rozmyslel a vytrhol papier z rúk kancelára prezidentky.
V tom čase parlament rokoval o vyslovení nedôvery celej vlády. Podpisy pod schôdzu dodali poslanci SaS a moji kolegovia z HLASu. Už už to vyzeralo tak, že SaSkári si povalenie ďalšej svojej vlády rozmyslia, keď prišla správa z paláca. Matovič si podanie demisie rozmyslel. V tom čase som sedel na poslaneckom klube a otváral som oči. Takú situáciu som nezažil, hoci politiku podrobne sledujem od strednej školy. A myslím, že už ani nezažijem, teda, aspoň dúfam…
Ako to prebiehalo? Už sa išlo hlasovať, Heger v zákulisí Sulíka prosíkal, aby za pád jeho vlády nehlasoval a tesne pred hlasovaním dostal Sulík SMS. Potom sa postavil a v pléne rozpovedal, ako sa dohodli s Matovičom, že minister financií podá demisiu. Líder OĽaNO skutočne prišiel večer do prezidentského paláca, aby sa tam vzdal funkcie. Napokon sa stala podľa Sulíka „nehoráznosť“, keď Matovič v prezidentskom paláci najskôr demisiu podpísal, no vzápätí ju vytrhol z rúk pracovníkovi kancelárie s tým, že si to rozmyslel. Prezidentská kancelária tento príbeh potvrdila.
„Pred zamestnancami prezidentskej kancelárie svoju demisiu podpísal, napokon si však podanie svojej demisie v poslednej chvíli rozmyslel a podpísaný dokument vytrhol vedúcemu kancelárie prezidentky, Metodovi Špačekovi, z rúk,“ reagoval prezidentkin hovorca. Matovič tvrdí, že svoju demisiu v kancelárii prezidentky napokon stiahol, lebo SaS mu negarantovala, že za to podrží vládu pri hlasovaní. Vraj ho k tomuto kroku presvedčil aj „známy, ktorého si veľmi váži“ a s ktorým telefonoval. Jeho meno však nepovedal. Pri vysvetľovaní incidentu sa lídrovi OĽaNO roztriasol hlas. Napokon padla celá vláda. A prezidentka tú istú vládu poverila, aby vládla v demisii. Nie na čas do čo najskorších predčasných volieb. Ale na deväť mesiacov, do 30. septembra tohto roku. Našťastie, ani toho nebola Hegerova vláda schopná.
RIEŠENIE: Po voľbách sa nová vládna koalícia bude musieť pozrieť na ústavu. Nesmie sa totiž stať, aby referendum o predčasných voľbách bolo protiústavné a predčasné voľby blokovali politici, ktorí stratili mandát. Keď si ľudia navolia politikov, ktorí ich sklamali, musia ich vedieť aj odvolať.
Všetky kauzy nájdete na 51kauz.sk, kde si môžete zadarmo stiahnuť aj e-knihu.
Celá debata | RSS tejto debaty